Podstawy analityki danych w biznesie

mgr inż. Paulina Mularczyk-Mędrykowska
paula@agh.edu.pl​​​​

dr Małgorzata Zajęcka
mzajecka@agh.edu.pl​​​​​​​​​​​

Wydział Informatyki

ul. Kawiory 21, 30-055 Kraków
pawilon D-17, pokój 2.13

Studia podyplomowe kierowane są do wszystkich osób, które nie posiadają kierunkowego wykształcenia w dziedzinie informatyki ani w dziedzinach pokrewnych, ale chciałyby zacząć pracę na stanowisku związanym z analityką danych i potrzebują zdobyć podstawową wiedzę oraz umiejętności praktyczne związane z analityką danych biznesowych.

Szczególnie kierowane są do wszystkich, którzy zainteresowani są całkowitą zmianą dotychczasowej branży na prężnie rozwijającą się dziedzinę analityki danych lub chcą zmienić stanowisko wewnątrz dotychczasowej firmy. Również właściciele i pracownicy małych firm, którzy chcą poznać najnowsze trendy w prowadzeniu procesów decyzyjnych w działalności biznesowej zyskają na tych studiach niezbędne umiejętności.

Program studiów przewiduje uzupełnienie wiedzy kandydatów o niezbędne wiadomości teoretyczne z dziedziny matematyki, statystyki, programowania i relacyjnych baz danych, ale głównym celem jest przekazanie umiejętności praktycznych:

• przygotowanie danych do analizy,
  • eksploracja danych, w tym danych tekstowych,
  • zastosowanie uczenia maszynowego oraz Big Data do rozwiązywania problemów z obszaru biznesu,
  • tworzenie prognoz i podejmowanie decyzji na podstawie m.in. danych marketingowych,
  • wizualizacja danych w programie Power BI oraz tworzenie interaktywnych dashboardów.

Absolwent studiów podyplomowych Podstawy analityki danych w biznesie będzie posiadał podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu statystyki i matematyki niezbędną w pracy z danymi, wiedzę na temat roli analityki danych we współczesnym świecie biznesowym oraz będzie znał podstawowe społeczne i etyczne uwarunkowania pracy z danymi. Pozna języki programowania R i python oraz narzędzia i metody inżynierii, eksploracji i wizualizacji danych w zakresie pozwalającym na samodzielne zrealizowanie kompletnego projektu na potrzeby biznesowe: przygotowanie danych do analizy, eksploracja (wykrywanie asocjacji, korelacji, klasyfikacja i grupowanie), umiejętność zastosowania uczenia maszynowego oraz Big Data, prezentacja otrzymanych rezultatów za pomocą atrakcyjnych dla odbiorcy technik wizualizacji. Absolwent będzie również posiadał umiejętność opracowywania danych marketingowych (i nie tylko) na potrzeby tworzenia prognoz biznesowych i podejmowania decyzji. Dodatkowo absolwent zapozna się z podstawami relacyjnych baz danych i języka SQL oraz specyfiką analizy danych tekstowych. Nabędzie też doświadczenie w pracy zespołowej nad projektem.

2 semestry (X 2024 - VI 2025)

o przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń (za zgłoszenie uznaje się złożenie wszystkich wymaganych dokumentów)

Zgłoszenia przyjmowane są od kandydatów bezpośrednio w sekretariacie stduiów lub drogą elektroniczną (z obowiązkiem późniejszego osobistego potwierdzenia składanych dokumentów).

Warunkiem przystąpienia do rekrutacji jest ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia na dowolnym kierunku (licencjackie, magisterskie lub równoległe) oraz podstawowa znajomość obsługi komputera.

min. 16, maks. 32

AGH, Wydział Informatyki
ul. Kawiory 21, 30-055 Kraków,
pawilon D-17 (Instytut Informatyki), pok. 2.13

lub drogą elektorniczną - osob przyjmująca zgłoszenia (z obowiązkiem późniejszego osobistego potwierdzenia składanych dokumentów):
mgr inż. Paulina Mularczyk-Mędrykowska
pawilon D17, pokój 2.13
paula@agh.edu.pl

V 2024 - IX 2024

8 000 zł (w tym opłata wpisowa 100 zł).
Opłatę należy wnieść w dwóch ratach: 4 250 zł za pierwszy semestr (w tym opłata wpisowa 100 zł) i 3 750 zł za drugi semestr.

• oświadczeznie o zapoznaniu sie z Regulaminem studiów podyplomowych w AGH plik do pobrania
  • dyplom ukończenia studiów wyższych, celem potwierdzenia kopii za zgodność z orygniałem
  • poświadczenie wniesienia opłaty wpisowej w wys. 100 zł, która jest wliczona w wysokość całkowitej opłaty za studia podyplomowe
  • poświadczenie wniesienia opłaty za studia podyplomowe za pierwszy semestr studiów, nie później niż w terminie 14 dni przed rozpoczęciem zajęć dydaktycznych w ramach studiów podyplomowych